OK1IN

Astronomie

Barevná koróna 17. listopadu 2016

V astronomii se korónou nazývá řídká obálka Slunce patrná při jeho úplném zatmění. V atmosférické optice tento pojem označuje jev ohybu světla na drobných částicích v naší atmosféře v okolí Slunce nebo Měsíce. Pokud dochází k ohybu světla na tenkém oblaku tvořeném drobnými přechlazenými kapičkami, má výsledný ohybový obrazec pravidelný sférický tvar a opakuje se v něm několik koncentrických spektrálních sledů, přičemž červená barva směřuje ven od Slunce, modrá je na vnitřní straně. Opravdu výrazná koróna byla zaznamenána 17. listopadu v Belanských Tatrách, když oslnivý kotouč Slunce zakrýval vzdálený masiv. Na snímku lze rozlišit až tři série spektrálních barev. (Text Tomáš Tržický, ČAS Praha)

 Korona
 Koróna na vrcholu Ždiarske Vidle (masiv Havranu), při přechodu a zakrytí Slunečního disku.

Odkaz na Astro fotografie

Co stojí za shlédnutí (dle mého názoru), průběžně ukládám na server Astrofotky - odkaz je TADY

První pokus o Jupiter

Pro přestavbě Nasmytha na Astrograf jsem udělal pár pvních pokusů o foto planet a jejich měsíců. Ten o Jupiter sem dávám k nahlédnutí...

 

Přestavba "Vlčka" na astrograf a pořízení Refraktoru

Ohnisková vzdálenost a malá světelnost u Nasmytha (ohnisko 2100mm) není moc ideální pro astrofoto, navíc při workshopu v Jičínské hvězdárně mě Martin Myslivec nalomil myšlenkou přestavby Nasmytha na klasického Newtona. Při testu hlavního zrcadla jsem došel k ohnisku 730mm, což dává světelnost 3,5! Navíc přestavba proběhla velmi rychle - po odstranění sekundárního zrcadla a přemístění hlavního zrcadla na druhý konec tubusu nebylo potřeba přemisťovat původní terciální (rovinné) zrcadlo ani měnit okulátorový výtah - ideální výsledek :-)

Vnější vzhled dalekohledu se nezměnil, ale světelnost dalekohledu je nyní vynikající a kolimace optiky mnohem snažší. Uvidíme, jak budou vypadat pokusy s CCD kamerami. Ovšem počasí se kazí, takže je třeba chvíli počkat...

Pro možnost pozorování na cestách jsem k "Vlčkovi" pořídil malý refraktor SW 102/500a používám jej s EQ5M. Na takové rychlé pokoukání při absťáku je to příjemná věcička... :-)

Focení za mrazu

Foceno QHY5T v ohnisku Vlčka za -12°

Kráter Plato

Nasmyth "Vlček"

Současný stav hlavního dalekohledu - ještě na montáži EQ-5, ve finále bude na vidlici. 

Nasmyth 210/80/2100 - "Vlček"

Jeden z pokusů, CCD kamera v ohnisku dalekohledu - kráter Theophilius na Měsíci

Měsíc - kráter Theophilius

Obměna skel

Čas pokročil a moje první dalekohledy už mají nové majitele. Postupně mi začaly přibývat jiné kousky:
Nasmyth 210/84/2100 bez montáže, ale už je pro něj připravena sestava Meade LX-50
Newton 114/1000 je vlastně katadioptr (integrovaný Barlow 2x), pro hraní s CCD a fotkami přírody

 Nasmyth 210/2100  Nasmyth na LX50 
Zleva Nasmyth na stativu a připrava na osazení do LX50

Nasmyth, koupený z druhé ruky, je vcelku unikátní kousek, protože se podařilo dohledat jeho stvořitele (díky přátelům z astro-forum.cz) a tak k němu mám i původní dokumentaci. Po svém stvořiteli dostal i své jméno - "Vlček".

První pokusy s CCD kamerou QHY 5-IIR

Pořídil jsem ji jako základ pro pokusy s planetární fotografií a s výhledem jejího použití pro pointaci dalekohledu. První pokusy proběhly během dovolené na Lipně, podmínky ale byly podprůměrné, nastupovala mlha od vody a Měsíc byl v oparu. Foceno s refraktorem 70/350 + 2x Barlow a OHY5R-IIc, obrázek je klikací...

 Měsíc nad Lipnem

Částečné zatmění Měsíce 7.8.2017

Z mého QTH je na obzor vidět dost špatně a tak jsem musel čekat, až vyleze výše.
Foceno jen z ruky přes okulár...

 Zatmění Měsíce

První pokusy venku

Večer mě dostihl telefonát od Vládi OK1DGR - mám sklo venku, přijeďte :-) Naložil jsem tedy Vládíka, dalekohledy a vyrazili jsme do vedlejší vsi na naši první pozorovací párty. My obsluhovali přístroje a Vládík u Stellaria dirigoval co máme hledat.

 Observatoř

Na dvoře už stálo připravené 200mm zrcadlo, tak jsme vytáhli ty moje hračky a začali zkoušet. Nakonec první pokusy o neumělé fotky nedopadly až tak špatně - foceno s ETX-70 přes objektiv kompaktem Canon A1300. Udělátko na focení přes objektiv později popíšu - je to velmi jednoduchá věc vyrobená za pár minut.

První pokus   První detail

Opět začínáme...

Osud tomu chtěl, že se mi při hledání teleobjektivu pro fotoaparát naskytla možnost koupě astronomického dalekohledu. Vlastně hned dvou, dotyčný je prodával společně. Zlákalo mě to natolik, že jsem neodolal a po mnoha letech se opět zahleděl ke hvězdám. Doby, kdy jsme dalekohledy bastlili doma z trubek na koberce už je pryč a tak se doma najednou objevily dva stativy s trubkami plnými skla... :-)

             SkyLux 70/700                      Meade ETX-70

Jde o Bresser AC 70/700 SkyLux na paralaktické montáži a Meade ETX-70 s AutoStarem na GoTo montáži (motorizovaný AZ/EL pohon) řízené počítačem. Jako bonus mi původní majitel přidal krabici různých objektivů, Barlow čoček a úhlových zrcadel. Za pomoci Vládi OK1DGR, který je delší dobu vlastníkem 200mm zrcadla, jsme vše sestavili a vyzkoušeli - vypadá to slibně. Zvláště ETX se mi jeví jako ideální pro mou primární potřebu - foto přírody atd.

Takže teď je potřeba vyřešit redukci pro uchycení  fotoaparátu k dalekohledu, ale to nebude až takový problém, jelikož ETX disponuje T2 závitem...